Думки

Чим визначається унікальність і заслуга людини? Чи можна порівнювати жертовну смерть на полі бою і чесну самовіддану працю, до останнього подиху, для своєї української Громади? Чи є подвигом, в умовах окупації, дбати про могили поляглих вояків-побратимів?


Нещодавно команди проектів «Локальна історія» та «Незнаному воякови» відвідали Чехію з метою пошуку та інвентаризації українських поховань. Більшість з яких під загрозою знищення або ж потребують опіки. Чому так важливо «сьогодні» ідентифікувати могили та створити повновартісні біограми похованих — в інтерв’ю з дослідниками Віталієм Ляскою та Іваном Щурком.

 На початку вересня у межах громадської ініціативи «Незнаному воякови» у селі Прибин Перемишлянського району на Львівщині урочисто відкрили Меморіал вояків УПА, які загинули в цих околицях у післявоєнні роки. За час роботи і спілкування тут, у Прибині, з волонтерами, місцевими мешканцями, поступово тобі відкриваються нові неймовірні історії про українських героїв. Бо одних із них Прибином і довколишніми селами вже давно ходять легенди, а про інших люди майже не чули. Свого часу прозвучати чекала й історія Володимира Заплатинського (псевдо «Люшня»). Він похований тут, разом із двома невідомими вояками УПА, у  шостій могилі. 

Цього тижня у Белзі за сприяння «Української Галицької асамблеї» у рамках проекту «Локальна історія» розпочне роботу археологічна експедиція, метою якої є пошук фундаментів сакральних споруд княжої доби. 
Науковий керівник проекту «Локальна історія» про цілі та завдання проекту, важливість усної історії та роль сучасних істориків 
«Нас поставили до паркана головою, ми подумали що нас будуть розстрілювати. Боже, як то зачєлосі мижи людьми прощатись, як то всьо голосило, як то плакало…». Це спогад. що закарбувався в пам’яті Марії Пиріг з села Корнич на Коломийщині. 

На сьогодні заведена картотека становить близько 300 поселень цієї області, що, мабуть, не є остаточною цифрою загальної кількості населених пунктів, в яких знаходилися оборонні споруди, побудовані в період з XIII до XVIII ст., зрозуміло, що кількість самих пам’яток буде ще більшою.  

Українська Галицька Асамблея ініціює новий проект "Незнаному Воякови". Що це за проект та яка його мета розповідає заступник Голови Ради УГА Тарас Чолій