03/02

Будь - яка реформа успішна тоді, коли вона опирається на розуміння громадян, що в результаті буде досягнуто і якими методами.

Ще від часу Майдану актуальною є фраза, що нам потрібно не просто змінити владу, а змінити систему влади. А що таке змінити систему влади? Багато є визначень, і часто усі вірні. Проте, основне у цьому питанні - це забезпечення контролю громадян над владою.

Громадяни мусять мати конструктивні форми контролю влади. Найконструктивніша форма, звичайно, це вибори. Друга – це взаємодія різних консультаційних органів. Але все це найкраще працює на місцевих рівнях. Адже стикаючись з усіма проблемами, можна реально оцінити ефективність рішення. Часто навіть найдосвідченішим експертам важко оцінити те чи інше урядове або парламентське рішення, оскільки є багато факторів, які треба враховувати. А у децентралізованій системі усю енергію громадян, спрямовану на покращення життя через участь в управлінні, через контроль над владою, можна ефективно спрямовувати на організацію місцевого життя. Тому важливо наближати прийняття рішення на нижчі рівні, тоді зростатиме активність громадян, їхня компетентність, будуть появлятися нові лідери, нові політики.

Громадськість має бути дуже активною в усіх аспектах життя суспільства. Найперше потрібно розвивати всі форми самоорганізації громадян, як на територіальній основі, тобто за місцем проживання, так і за інтересами та професійною ознакою: бізнес - спілки, професійні об’єднання тощо. Чим більше буде таких форм самоорганізації і чим більш активні вони будуть, тим більша буде спроможність нашого суспільства до розвитку, до інвестицій тощо.

Звичайно, потрібно також цікавитись реформами, які готуються організовувати їх обговорення і популяризацію. У цій справі для кожного є своя робота. Адже будь - яка реформа буде успішна тоді, коли вона буде опиратися на розуміння громадян, що в результаті цієї реформи буде досягнуто, якими методами і для чого.


Записано під час семінару "Децентралізація та реформа місцевого самоврядування"

Фото: http://espreso.tv/

Теги:
думка