01/11

Тарас ЧОЛІЙ: Проект «Незнаному Воякови» - нова ініціатива УГА

Українська Галицька Асамблея ініціює новий проект "Незнаному Воякови". Що це за проект та яка його мета розповідає заступник Голови Ради УГА Тарас Чолій:

Як з’явилась ідея такого проекту?

Ідея розпочати проект "Незнаному воякови" з’явилася від того, що багато подорожуючи по Галичині бачимо, що є велика кількість військових поховань, скажімо, після Першої Світової війни- поховань УГА та січових стрільців, учасники Другої світової війни – УПА, членів збройного підпілля, які загинули в боротьбі за волю України. Проте на 25 році Незалежності ми дуже часто бачимо, що місця поховання, могили тих людей є не доглянутими та невпорядкованими. Особливо це чітко видно на сільських цвинтарях, коли є десь в куточку цвинтаря певна кількість хрестів та поховань, які неідентифіковані. Мешканці говорять, що там поховані повстанці, але в цей же час часто ті могили ніхто не доглядає  і ніхто не знає хто там похований. Загалом культура догляду за військовими похованнями, яка є в розвинутих країнах, у нас відсутня. Власне ми, досліджуючи такі місця, хочемо, щоби кожне таке поховання мало належний вигляд, щоб там були встановлені та відновленні військові хрести, меморіали і громади активно знали про це, доглядали за ними, залучали шкільну молодь. Саме тому ми хочемо своїм прикладом, взявши кілька таких випадків, заохотити і знайти на це ресурси, встановити пам’ятники і хрести так як би воно мало бути.

 Що вже зараз зроблено в рамках цієї ініціативи?

Конкретно ми зараз дослідили вже кільки таких поховань, зокрема це є село  Прибинь Перемишлянського району, де є близько 10 поховань (групових і одиночних). Вже зібрали інформацію про те, хто там спочиває, а в якості другого етапу починаємо публічну кампанію зі збору коштів, будемо підключати як місцеве населення, так і представників бізнесу, для того щоб виготовити такі пам’ятники і встановити. Прагнемо аби  ця діяльність була системною. Кожен воїн чи він відомий чи не знаний був належно вшанований і щоб в майбутньому було менше таких ситуацій. Інші нації такі як поляки, німці доглядають свої поховання встановлюють пам’ятники і меморіали, а ми українці в себе вдома цього зробити чомусь не можемо.

 Хто вам допомагає у здійсненні цього проекту?

Нашим основним партнером і виконавцем є УГА, яка має низку проектів, пов’язаних з національною пам’яттю, зокрема проект Локальна історія, а на місцях  - це краєзнавці, які мають про інформацію і досліджують такі поховання. Можливо ми будемо шукати підтримку місцевих підприємців, якщо їм буде цікаво. Також нашими партнерами мають бути місцеві школи, заклади культури, люди які мали би тим займатися на місцях.

Яких результатів прагнете досягти?

Кінцевою метою є, щоб це був дуже тривалий проект, бо роботи насправді надзвичайно багато. Поки наші державні інституції тим неохоче займаються, а ми як громадська  хочемо взяти на себе цю соціальну функцію і з однієї сторони показати як це би мало бути, а з іншої сторони поступово попробувати інтегрувати в ту роботу тих, хто ми мав би цим займатись.

Куди звертатись тим, хто хоче долучитися до проекту?

Зараз ми розпочинаємо збір коштів на реконструкцію/відновлення військових поховань у селі Прибин. Хочемо встановити 11 кам'яних хрестів в стилістиці Хреста Бойової Заслуги УПА. Маємо вже проект хреста, вартість одного 6000 грн. Всього потрібно 66 тис. грн.

Оператор ініціативи
ГО"Західно-Український Центр Історичних Досліджень"
Для пожертв в гривнях ЄДРПОУ 36873785 р/р 2600901962186
МФО 325365 ПАТ Кредобанк
Для пожертв в Євро Intermediary: KBC BANK NV, Brussels, Belgium
SWIFT: KREDBEBB
Beneficiary`s bank JSC "KREDOBANK" Lviv, Ukraine SWIFT: WUCBUA2X
Beneficiary: Acc 2600901962186 name HO ZUCID
Призначення платежу: "Благодійна пожертва на статутну діяльність організації"
Іван Щурко - 0964447353
Тарас Чолій – 0673416393