01/12

Оборонні споруди Тернопільської області

Як ми повідомляли раніше, УГА, в рамках проекту “Локальна історія” ініціювала програму з вивчення оборонних споруд пізньосередньовічної та модерної доби, які розташовані у межах сучасної Тернопільської області. 

Очолив ці дослідження Володимир Пшик, знаний фахівець у царині кастеології, автор книги "Укріплені міста, замки, оборонні двори та інкастепьовані сакральні споруди Львівщини XIII-XVIII ст." (Львів, 2008), який з 2005 року є головою Товариства прихильників фортець та палаців. Ділимося першими результатами досліджень.

Напрацювання каталога-інформатора оборонних об'єктів Тернопільщини розпочалося зі збору даних джерельних документів, різних публікацій, усної традиції та збережених топонімів, що стосуються такого роду пам’яток. 

На сьогодні заведена картотека становить близько 300 поселень цієї області, що, мабуть, не є остаточною цифрою загальної кількості населених пунктів, в яких знаходилися оборонні споруди, побудовані в період з XIII до XVIII ст., зрозуміло, що кількість самих пам’яток буде ще більшою.  

Продовжуючи збирання таких даних, важливим питанням цієї пошукової роботи постає справдження даної інформації у польових дослідженнях. 

Цього року з липня місяця по листопад авторові вдалося здійснити три виїзди по два дні на терени Тернопільської області і відвідати понад 30 населених пунктів, а саме: Баворів, Байківці, Бережани, Бишки, Біще, Божиків, Боків, Буцнів, Вишнівчик, Городище, Долина, Жуків, Зарваниця, Золотники, Конюхи, Котів, Купчинці, Куропатники, Лошнів, Мечищів, Мишковичі, Надрічне, Стару і Нову Могильницю, Острів, Слобідку, Соколів, Струсів, Тростянець, Урмань, Чернелів Маз. (в рад. час – Жовтневе, тепер – Соборне) , Чернелів Рус., Шумляни, що знаходяться в Бережанському, Козівському, Підгаєцькому, Теребовлянському і Тернопільському районах.

З проведених польових обстежень можна зробити висновок, що більшість вказаних оборонних об’єктів мають характер височинного або мисового типу укріплень і тільки Бережани, Куропатники та Надрічне мають низинно-острівний план закладення. Також вдалося встановити, що одні і ті ж об'єкти були зараховані до двох різних поселень, а саме замчища: в Шумлянах і Бокові та в Городищі і Слобідці. 

Цікавим є також і те, що декілька давніх замчищ стали місцем побудови сакральних споруд, зокрема в Баворові, Буцневі, Долині, Котові та можливо в Золотниках.

Більше фотографій можна переглянути в галереї тут