20/05

Ян БЕЛЕЦЬКИЙ:
"Мрії здійснюються, просто потрібно багато працювати".

Ян Кшиштоф Белецький – польський політик, економіст, прем’єр-міністр з 4 січня по 5 грудня 1991 року, в рамках програми "Політичні Студії", розповів студентам про польську трансформацію початку 90-х, та що Україна може використати для себе з цих реформ.

Впродовж свого виступу екс-прем’єр-міністр неодноразово наголосив на важливості ціннісної системи координат у політиків та тих людей, які проводять реформи для успішних політичних змін та трансформацій. За словами доповідача, економічні реформи важливі, саме вони дозволяють суспільству заможно жити, але вони є похідними і залежними від якості політичної еліти. Не можуть олігархи сприяти демократії. Єдиний вихід – це плекати і формувати політичне лідерство, яке повинно змінити правила гри, без яких, у свою чергу, неможливе виконання реформ.

В кожної країни, яка стає на шлях політичного транзиту виникає спокуса копіювати найкращі зразки з інших країн, але за словами Яна Кшиштофа Белецького, потрібно поважати закони, права людей самостійно, відкритим голосуванням, формувати уряд і обирати модель розвитку для країни.
Лідерство на центральному рівні дуже важливе, ніколи не ігноруйте якість політиків. Звісно, технічні деталі проведення реформ дуже важливі, каже Ян Кшиштоф Белецький, дуже важливо знати як швидко імплементуються прийняті рішення, але не так складно написати десятки законів (для цього можна запросити десятки найкращих експертів) як втілити ці закони в життя. Тут потрібна політична воля, переконання, система цінностей.

Екс-прем’єр-міністр Польщі наголосив на тому, що кожна державна структура повинна мати сферу власної відповідальності. Для ілюстрації навів розмову з чиновниками з адміністрації президента України, які розповіли, що максимально усувають Верховну Раду від обговорення реформ, подаються туди ті законопроекти, які пройшли детальний аналіз і консультації з урядом, бо, начебто, бояться того, що парламент до безкінечності обговорюватиме закони, а не голосуватиме за них. За його словами, в Польщі такого ніколи не було. Тому перш ніж починати реформи потрібно чітко налагодити систему внесення змін та правок у важливі законопроекти. “Цим прикладом хочу показати, що ключ до успіху – це сильне політичне лідерство, а не знання усіх деталей та формальностей у проведенні реформ, – розповідає Ян Белецький, – якщо є політична воля, то практично можна вирішити будь-які питання”.

“Засвідчую свою повагу Україні. Ви ще не пройшли процес євроінтеграції, а вже заплатила таку велику ціну, – сказав екс-прем’єр Польщі. – Жодна країна не заплатила такоїї ціни за європейську інтеграцію як Україна, у жодній країні не загинули за це люди”. Тому дуже важливо, щоб ті люди, які взяли на себе відповідальність за долю держави, – намагалися максимально використати той шанс на реформи, який українці вибороли кров’ю.
Хочу, щоб ви почули: мрії справджуються, просто потрібно багато працювати.  "Як подолати вплив мафії, олігархії?”, – питання, яке часто задавали лектору. На його думку, проблема олігархів з’явилася через поганих політиків, так просто олігархами не стають, їм потрібний контроль над активами. Олігархи можуть процвітати тільки тоді, коли є політики, які готові приймати їхні подарунки. Зміняться політики – потроху вирішиться і проблема олігархів.

Щоб досягнути успіху, українці повинні залишатися об’єднаними. Ця порада стосується як молодих політиків, як громадських активістів, так і підприємців. Щоб вижити в ринкових умовах, люди повинні довіряти, об’єднюватися і спільно вирішувати власні проблеми. І пам’ятати, що мрії здійснюються.

Довідка:
Про "Політичні Студії": спільна навчальна програма Інституту лідерства та управлінняУкраїнського Католицького Університету та громадської організації "Українська Галицька Асамблея". Програма має на меті підготувати нову генерацію місцевих політиків, які по-новому осмислять роль місцевого самоврядування, взаємодію з локальними спільнотами та знатимуть, як з ними співпрацювати і представляти їхні інтереси у владі.

Використано матеріали http://ucu.edu.ua/