02/06

Усноісторичні дослідження на Старосамбірщині

Літній сезон “роботи у полі” дослідники проекту “Локальна історія” розпочали із виїзду на терени Бойківщини. Історики побували у с. Лопушанка-Хомина, Гвоздець, Головецько і Бабино, де провели низку розгорнутих інтерв’ю з місцевими жителями.
Було записано спогади про побут галицького села у міжвоєнний період, вплив на повсякденне життя Другої світової війни, досвід остарбайтерів, боротьбу українського національно-визвольного підпілля 1940-х – початку 1950-х рр., встановлення радянської влади. Також дослідники фіксували цікаві пам’ятки: зразки бойківської сакральної архітектури, придорожні хрести, давні дерев’яні будівлі тощо. 
 Серед найбільш цікавих епізодів – спомини очевидців про гучну акцію ланки УПА з сотні “Басейн” у Головецькому. Тоді 21 травня 1949 р. п’ятеро стрільців УПА з командиром «Кузьмою»  здійснили засідку на офіцерів МДБ. Після двох діб очікування підпільникам вдалося знищити підполковника Колодяжного з обласного УМДБ, майор, капітан, старший лейтенант, лейтенант і один рядовий МВС. Стрільці захопили кулемет, три автомати, гвинтівку, 2 пістолети, оперативні документи і спалили автомобіль. 
З інтерв’ю Ольги Галабурди з Катериною Лопушанською: 

«В 1949 р. ту їхала машина, їхав полковник Колодяжний і офіцери. Наші хлопці лісові засіли там у корчах, спалили капітана, а машину солдатів пропустили.Я бачила, як бобік загорівся, а там єден втікав через поле і там його добили. Нас за то забрали до Сибіру».

Невдовзі інші цікаві матеріали, зібрані на Старосамбірщини буде опубліковано на ресурсах проекту.