01/08

Проект "Незнаному воякови": в селі Прибин облаштували перший військовий меморіал

Подорожуючи Галичиною з проектами «Локальна Історія» та «Документалістика», ми  спілкувались із місцевими жителями і намагалися вивчити та зберегти місцеву історію. Окрім записів інтерв’ю зі старожилами та показів історичних документальних фільмів для молоді, команда УГА досліджувала місцеві пам’ятки — зокрема, церкви та кам’яниці.

Нашу увагу привернула велика кількість військових поховань бійців, які загинули в боротьбі за волю країни: УГА, січових стрільців та УПА. На жаль, зараз держава не надто спроможна і не завжди розуміє важливість вшанування пам’яті полеглих вояків. Через це велика частка цих поховань знаходиться в занедбаному стані. Місцеві громади теж часто є байдужими щодо цього.

У листопаді 2016 року в команди Української Галицької Асамблеї виникла нова ідея. Для того, аби відновити історичну пам’ять та привернути увагу до цієї проблеми, ми стартували нову ініціативу — проект «Незнаному воякови». Назву проекту обрали, надихнувшись однойменним віршем Олега Ольжича.

Поховання вояків УПА в селі Прибин на Перемишлянщині — перше кладовище, яке вирішила відновити команда проекту.

«На початку наших робіт поховання мали жалюгідний вигляд — зарослі бур’яном могили, над якими височіли зігнилі березові хрести. Тому ми взялися до проектування вигляду майбутнього меморіалу» — розповідає волонтер проекту, архітектор Іван Щурко. Саме він виготовив макети хрестів.

Роботу над виготовленням хрестів доручили майстрам із села Демня Миколаївського району. Вони виготовили 11 кам’яних хрестів, на яких вибито імена полеглих або написи «Невідомі вояки УПА». На звороті хрестів написані заповіді Декалогу українського націоналіста.

«Усі підготовчі роботи ми робили своїми силами та залучали небайдужих громадян. Ініціативна група зробила розмітку території, виготовила опалубки, влаштувала стрічковий фундамент в основі хрестів. Коли хрести були готові, ми встановили їх і зайнялись фінальним формуванням меморіалу.» — каже Тарас Чолій, заступник голови ради УГА й ініціатор проекту, — «Усі роботи відбулись завдяки внескам небайдужих громадян. Це вкотре доводить, що ця важлива ініціатива знаходить підтримку серед громади».

Відкриття меморіалу полеглим воякам УПА в селі Прибин заплановане на 3 вересня 2017 року.

Долучайтеся  і ви до гідного вшанування пам'яті борців за волю України. Проект існує лише завдяки вашій підтримці.

Оператор ініціативи: ГО «Західно-Український Центр Історичних Досліджень»

Для пожертв в гривнях ЄДРПОУ 36873785 р/р 2600901962186

МФО 325365 ПАТ Кредобанк

Для пожертв в Євро Intermediary: KBC BANK NV, Brussels, Belgium

SWIFT: KREDBEBB

Beneficiary`s bank JSC "KREDOBANK" Lviv, Ukraine SWIFT: WUCBUA2X

Beneficiary: Acc 2600901962186 name HO ZUCID

Призначення платежу: «Добровільна пожертва на статутну діяльність організації»