17/08

На Львівщині з’явився новий військовий меморіал

19 серпня о 13.00 на цвинтарі у селі Кореличі Перемишлянського району відбудеться освячення військового меморіалу полеглим тут воякам УПА. Новий пам’ятний комплекс на могилах повстанців постав завдяки активістам ініціативи “Незнаному воякови” (ГО “Українська Галицька Асамблея”).

У Кореличах вони ініціювали спорудження меморіалу, запроектували його, зібрали гроші і втілили ідею, залучивши однодумців і місцевих мешканців. Подібний меморіал так само ініціатива встановила торік у сусідньому селі Прибин.

До меморіалу увійшло 8 надмогильних хрестів із каменю-вапняку. У його центрі височіє стела, увінчана Хрестом бойової заслуги - найвищою військовою нагородою УПА. Під новими білими хрестами, які виготовили каменярі з Демні Миколаївського району, спочивають військові ОУН-УПА, які геройськи загинули в околицях Корелич у 1945-1947 роках. Ідея звести меморіал належить уродженцю Корелич та співтворцеві ініціативи “Незнаному воякови” Тарасові Чолію. Автором проекту комплексу є також один із засновників ініціативи, львівський архітектор Іван Щурко.

“Я намагався створити класичний військовий меморіал. Однакові кам’яні хрести несуть символіку Хреста заслуги - військової нагороди УПА. Його отримали б усі упівці, якби УПА переросла в повноцінну армію. Ці хлопці його точно заслужили. Кожен із них загинув у бою. На центральній стелі, крім Хреста бойової заслуги, є напис з відомої повстанської пісні: “Коли ви вмирали, вам дзвони не грали, ніхто не заплакав за вами ...” Цей текст близький до правди, бо більшість повстанців поховані вночі, таємно. Після облав їх, мертвих, скидали довкола церкви. Люди вночі крали свого родича, і хтось віз до себе в село на цвинтар, а хтось у Кореличах на цвинтарі хоронив. Але також вночі, часто без відповідного чину похорону”, - пояснює ідею комплексу архітектор.

Підготовка та встановлення меморіалу тривали з квітня цього року. Для фінансування задуму ініціатори оголошували збірку. Коштами та будматеріалами долучилися “Українська Галицька Асамблея”, місцеві підприємці і фермери, жителі села, родичі загиблих, а також підписники сторінки “Незнаному воякови” у фейсбуці. Особисто за фізичну допомогу творці дякують перемишлянцям Зеновію Репеті та Юрію Танасійчуку, Зіновію Максимишину та агрофірмі "Дзвони", Василю Яртиху з Бібрки, Віталію Біловусові зі Львова, Олегу Климчуку, а також місцевим жителям, які долучилися до облаштування меморіалу.

Крім представників Української Галицької Асамблеї та ініціативи “Незнаному воякови”, на відкриття комплексу запрошені керівництво ОДА та обласної ради, керівники РДА та райради у Перемишлянах, місцева влада, настоятель місцевого храму, мешканці Корелич і довколишніх сіл.
За потреби, для журналістів буде організовано доїзд до місця події. Для уточнення деталей, просимо звертатися за телефоном:  097 900 84 65 Іван Спринь, 096 4447353 Іван Щурко

Довідка:

Історію поховань з місцевих переказів та власних досліджень знає уродженець Корелич Тарас Чолій.

“Один із тут похованих - Микола Максимишин - народився 1908 року в селі Добряничі. Студіював право у Бережанах, був членом ОУН. 1934 року польська окупаційна влада засудила його до двох років ув'язнення за підпільну діяльність. Згодом він був керівником хору в Добряничах, учителем “Рідної Школи” в Кореличах. У 1939-1941, правдоподібно, перебував у батальйонах “Роланд” та “Нахтігаль”, а з 1944 року - в УПА, під псевдо "Семен". Загинув на початку 1945 року в криївці у Прибині, або в Кореличах під час облави. Разом із Миколою в могилі похований його син Богдан”, -  розповідає Тарас Чолій.

Серед тих, чиї могили частково вдалося ідентифікувати за свідченнями місцевих жительок Анни Чмир (1927 р.н.) та Катерини Репети (1922 р.н.):

1. Ціхун Михайло, 1925 р.н. - 25.04.1945 р. загинув в оточенні на заплавах р. Гнила Липа,

2. Микола Жук (1922-1947), солдат дивізії СС "Галичина", пізніше - "РСЧА", загинув вдома від вибуху міни,

3. Василь Жук "Меч", 1927 р.н. - 25.04.1945 р. застрелився в оточенні в заплавах р. Гнила Липа,

4. Михайло Філяк 192… р.н. - 25.04.1945 р. загинув в оточенні на заплавах р. Гнила Липа,

5. Микола Максимишин, син Петра, вчитель, надрайонний провідник ОУН, командир УПА, 1908 -1945 р. згорів в криївці біля села Прибин,

6. Син Миколи - Богдан Максимишин,

7. Василь Попаца (1904 - 1945) - уродженець с.Добряничі , згорів у криївці біля села Прибин,

8. Дмитро Хмарик (1926-9.05.1945), вбитий недалеко рідного обійстя, на дільниці Корелич - Бурівці,

9. Володимир Кобринович(1923-1945), син Михайла, уродженець с. Прибин, загинув за нез’ясованих обставин від рук НКВД.