08/11

“Незнаному воякови” освятили відновлену могилу охоронця військових могил. Як це було?

Першого листопада ініціатива «Незнаному воякови» презентувала у Львові завершення ще одного проекту з відновлення військових могил. Цього разу волонтери залучили фахових реставраторів і відновили могилу Бронислава Яніва – одного з засновників і першого голови «Українського товариства охорони військових могил» на початку 20 століття.

Освятили могилу та відслужили поминальну панахиду відразу два священники - військовий капелан о. Андрій Дуда та о. Олег Федоренко.

Могила Бронислава Яніва є на 39 полі Янівського цвинтаря у Львові, поруч з військовим меморіалом воякам Української Галицької Армії, збудованого з ініціативи Товариства охорони військових могил.

Реставрація надгробного пам’ятника тривала впродовж травня-жовтня 2019 року. Її виконали фахові реставратори-каменярі та художники: Тарас Бенях (Beniakh Taras), Олег Капустяк (Oleh Kapustyak) та Юрій Ольхович (George ON). 

Зокрема, вони 

  • здійснили розчистку каменю та інскрипції, 

  • відновили аварійні елементи декоративної огорожі, 

  • відтворили пошкоджений хрест і тризуб, знищений в совєтські часи, 

  • провели основні роботи з благоустрою,

  • передбачено також встановлення інформаційної таблиці та вказівника.

Це унікальний проект для ініціативи «Незнаному воякови», бо стосується не стільки могили вояка, як того, хто дбав про стрілецькі могили у далеких 1930-их роках. Цей чоловік власним прикладом показав, наскільки важливим є належне вшанування, пам'ять і гідне продовження вояцького подвигу у щоденних справах. Фактично, його діяльність стала прикладом для ініціативи «Незнаному воякови».

Того ж дня на Янівському кладовищі, завдяки небайдужим львів’янам, волонтери знайшли ще дві закинуті могили січовиків: генерал-майора армії УНР В’ячеслава Суходольського та інженера, четара УГА Романа де Сас Погорецького. Це ще раз доводить - роботи у волонтерів ініціативи “Незнаному воякови”  ще багато, навіть у Львові.

Від 2016 року волонтери «Незнаному воякови» (ГО Українська Галицька Асамблея) знаходять, прибирають та доглядають  військові могили часів УГА, УПА та полеглих у нинішній війні на сході. Зокрема, вони зібрали гроші, запроектували та встановили вже два військові меморіали воякам УПА - в Прибині та Кореличах.


Теги:
Галичина