14/11

“Локальна історія” долучилась до досліджень у Зарваниці.

У жовтні 2017 року розвідковий загін Пліснеської археологічної експедиції під керівництвом Андрія Филипчука, заступника директора Історико-культурного заповідника “Давній Пліснеськ”, провів археологічні дослідження на околицях села Зарваниця Золочівського району. Відтак, на поселенні Зарваниця V вдалося зафіксувати так звані западини - сліди від колишніх заглиблених об'єктів,  яких археологи натрапили на дві житлові споруди з печами-кам’янками, попередньо датовані кінцем ХІ ст.

Як зазначає Віталій Ляска, науковий керівник проекту “Локальна історія” та учасник цієї експедиції, “Зарваниця та її околиці - надзвичайно цікаве місце з точки зору теорії фронтирів, позаяк тут була нічийна земля між Галичиною та Волинню або ж згідно європейської середньовічної термінології - “no man's land”. Це територія, яка не мала сталої політичної приналежності, неодноразово була місцем сутичок між галицькими та волинськими князями. Тут ми можемо простежити і хорватські інфільтрації, і волинські інфільтрації, які створили цікаву фронтирну зону, у якій місцеве населення мало свою етнокультурну специфіку. Безумовно, що території, які лежать на пограниччі, потрібно досліджувати і на пограниччі наук: археології, етнології, лінгвістики та інших суміжних наук”.

За словами Андрія Филипчука, пам’ятка Зарваниця V потребує подальшого вивчення шляхом розвідкових та стаціонарних досліджень. Адже, по-перше, вона на сьогодні доволі добре збережена, оскільки перебувала практично під тисячолітнім лісовим покривом. По-друге, у зв’язку з утворенням просіки для лінії електропередачі, частина стрімкого схилу поселення оголила свій лісовий покрив, а тому вже найближчим часом можливі суттєві змивні процеси, що будуть видозмінювати поверхню пам’ятки й руйнувати її. По-третє, тут, а також в околицях пам’ятки зафіксовано численні діяння скарбошукачів, а тому є небезпека подальшого руйнування пам’ятки археології з боку так званих чорних археологів.

За результатами дослідження команда “Локальної історії” підготувала невелике відео, яке Ви можете переглянути YouTube-каналі проекту.