09/08

У Луцьку презентували новий номер журналу «Локальна історія», присвячений історії Волині

За декілька годин після гутірки, була проведена друга презентація в Луцьку – в неймовірно затишному джаз-клубі «Цитра». Журнал представляли головний редактор Віталій Ляска та випускова редакторка Інна Березніцька, про досвід створення репортажів розповіла журналістка Ярослава Тимощук, до дискусії долучились дослідниці Оксана Каліщук та Людмила Стрільчук. Модерувала дискусію історикиня, дослідниця історії Луцька Тетяна Яцечко-Блаженко.

Послухати про новий номер журналу, присвячений історії Волині, прийшли місцеві історики та краєзнавці. «Локальна історія об’єднала лучан, волинян, львів’ян. Сьогодні прийшли історики, професори, випускники історичного факультету. Можливо хтось з присутніх в майбутньому стане автором журналу» - зауважила модераторка дискусії.

Головний редактор журналу Віталій Ляска розповів історію створення ініціативи «Локальна історія», що розпочалась як проект зі збору свідчень учасників та очевидців подій. «Фактично, за ці 5 років діяльності, вдалось зібрати та оцифрувати свідчення більш ніж 5000 людей у 2000 населених пунктах. З тих 5000 людей більша половина відійшла у засвіти, якби не проект – ці спогади були б втрачені назавжди» - розповів Віталій. Наразі база проекту налічує більш ніж 70 тисяч світлин з родинних архівів, що є оцифровані у гарній якості. Редактор представив журнал як продукт, що відповідає запитам сучасного суспільства.

«Кожен номер має наскрізну тему – третина номеру присвячена центральній темі, решта матеріалів є універсальною, тому всі номери цікаві українцям з різних регіонів України» - зазначала випусковий редактор Інна Березніцька.  

Про мистецтво репортажів розповіла журналістка Ярослава Тимощук на прикладі матеріалу з Олешок (за радянських часів - Цюрюпінськ), що був опублікований у № 6/2019.

«Велика частина журналу – репортажі, які їдуть робити двоє людей – журналіст і фотограф. Таким чином створюються дві історії, які доповнюють одна одну  і ширше розкривають тему. Журнал – це повільна журналістика, журналістика, що існує поза часом» - поділилась зі слухачами більд-редакторка журналу Катерина Москалюк.

Під час дискусії-обговорення слухачі, переважно історики, краєзнавці, громадські активісти Луцька, пропонували теми до наступних номерів журналу, розповідали про досвід власних досліджень локальної історії міст та містечок Волині, рефлексували щодо історії ментальності сіл, що знаходяться на пограниччі Волині та Галичини.