11/11

“На Унтервалю” - на карті Золочівщини з’явився унікальний культурний маркер

На Золочівщині в селі Підгайчики 3 листопада, у неділю, відкрився музейно-культурний центр “На Унтервалю”, що поєднав музейну експозицію та сучасний простір для розвитку громади. Над реалізацією ідеї більше двох років працювало кілька десятків волонтерів.

“Ми надихалися досвідом минулого, досліджували громадські рухи та товариства в Підгайчиках 100 років тому і були вражені їхньою чисельністю та активністю. Водночас, подорожуючи Європою, побачили багато прикладів як поєднати в одному просторі живу історію та місце для розвитку громади, сучасне, цікаве. Це натхнення і вилилось у створення музейно-культурного центру “На Унтервалю”, - коментує створення центру один із співзасновників Станіслав Клосовський.

У рамках святкування відкриття простору відбулась натхненна зустріч із засновниками, зі своїми розповідями про створення простору до майже сотні гостей виступили співзасновники Станіслав Клосовський та Христина Бурич. У свою чергу дослідник німецьких колоній в Галичині, географ Ганс Крісіан Гайнц провів лекцію-бесіду “Унтервальден: екскурс німецькою історією Галичини”. 

Особливої атмосфери відкриттю додав чудовий виступ львівського етно-гурту “Жива” із традиційними українськими календарно-обрядовими піснями, а опісля виступу учасниця гурту Марта Гурин представила свою авторську гру “Родознай”, що дозволяє всім охочим в ігоровій формі створити “фортецю” свого родоводу.

Завершилось святкування щирим спілкуванням за кавою.

Підгайчики унікальні. Сучасне село утворене з трьох давніх: Підгайчик, Дворись та Унтервальдену. До війни тут проживали чотири національності, розвивались чотири унікальні культури: українська, німецька, єврейська та польська. Радянська окупаційна система робила все, щоб затерти ту пам’ять, а ми стараємось по шматках її зібрати і зберегти і показати світові. Відкриття музейно-культурного центру - це перший, але для нас великий крок. То ж раді будемо вітати всіх, хто шукає натхнення, кому цікава історія та культура”, - розповідає Станіслав Клосовський.

“Окрім історії, тут є багато сучасного. Культурний центр “На Унтервалю” - це наш спільний дім, дім молоді, дім громади. Місце, де ми разом розвиватимемось і спілкуватимемось. Дуже цінно, вважаю, для громади мати таке місце. То ж від імені всіх організаторів дякую кожному, хто долучився до створення цього проекту. А таких людей було немало. Дякуємо і завжди запрошуємо всіх на каву в Підгайчики, на каву в музейно-культурний центр “На Унтервалю”,  - додає співорганізаторка проекту Христина Бурич.

Музейно-культурний центр “На Унтервалю” знаходиться за адресою: Львівська обл., Золочівський р-н, с.Підгайчики, вул. Підлісна, 14 (великий рожевний будинок сільської ради біля церкви при дорозі Львів-Тернопіль). Музейно-культурний центр відкритий лише під час заходів або за попередньою домовленістю. Слідкуйте за новинами та контактуйте з простором у Фейсбуці 

Нагадаємо, що реалізація проекту “Музейно-культурний центр “На Унтервалю” стала можливою за фінансової підтримки БО “Львівська освітня фундація”, ГО “Українська галицька асамблея”, а також низці місцевих підгайчиківських підприємців та оремих родин підгайчан. Протягом реалізації проекту до нього долучилось кілька десятків місцевих та залучених волонтерів, а старт облаштуванню простору дав Всеукраїнський молодіжний волонтеський табір “Тут і зараз”, що відбувався в Підгайчиках у серпня 2018 року.

Кординатор проекту - Станіслав Клосовський

Команда - Христина Бурич, Ірина Петрівська

Головний будівничий - Ярослав Клосовський

Співавторка експозиції - Марія Мазур

До облаштування простору долучились волонтери: Володимир Костюк, Мар’яна Кінаш, Ігор Процик, Михайло Трач, Назар Демський, Юрій Шандра та його друзі, Юрій Перець, Анна Мазур, Аліна Солонинка, Володимир Савуцький, Назар Радилецький, Олена Клосовська, Ярослав Федунь, Іван Кокот та ін.

Музейну експозицію скаладають речі від: Музею Підгайчиківської школи, родини Бутрим, Серна, Ярослава та Людмили Миколишин, родини Романів, Богдана Яремчишина, родини Сеньків, Галини Петрівської та Меланії Кіндрат, Романа Шовгена, Богданни Гевко, Марії Трач, Назара Демського, Оксани Агрес, Івана Кокота, Орисі Ловчук, Юрія Перця, Оксани Марків та ін. 


Теги:
громада